SITA Learning

Zobacz także: domowe przedszkole -

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszym świecie absolutnie niezbędna. Nic więc dziwnego, że chcący nauczyć się posługiwać angielskim, francuskim czy, na przykład, niemieckim mają przed sobą ogromną gamę różnych metod, szkół i sposobów przyswajania sobie języka. Jedną z nich jest bardzo popularny SITA Learning System.

Z pewnością większość z nas kiedyś coś o nim słyszała, kojarzymy charakterystyczne okulary, które są elementem tej metody, jednak mało kto wie dokładnie, na czym się ona opiera. Przede wszystkim warto nadmienić, że tak rozpoznawalne okulary ze słuchawkami są tylko elementem (nieobowiązkowym) systemu, który składa się także z normalnych zajęć z lektorem (grupowych lub indywidualnych). Poza tym obejmuje także pracę z podręcznikiem i kasetami z czytającym tekst relaksu lektorem.

"Tekst relaksu"? Tak, to właśnie unikatowe rozwiązanie wyróżniające SITA spośród innych metod. Specjaliści tworzący ten system (z Uniwersytetu Bundeswehry w Niemczech) wierzą, że podczas naszego relaksu szybciej zapamiętujemy zwroty i słówka. System SITA nastawiony jest na naukę komunikacji, przyswajanie przydatnych słów, zwrotów, wykorzystywanie wiedzy w mowie, a nie na piśmie. Przez to gramatyka (mimo iż również jest nauczana) zajmuje znacznie mniej miejsca w programie niźli w innych szkołach czy metodach. Nadobowiązkowa metoda powtarzania przerobionego materiału w domu wykorzystuje ciemne okulary z migającymi diodami oraz czujnikiem oddechu, które pomóc mają nam w pełnym relaksie, tak by efekty naszej pracy były jak najpełniejsze.

Warto zaznaczyć, że sam system nie oferuje nauki relaksowania się, a raczej bazuje na wrodzonych umiejętnościach. W związku z tym osoby, które mają problemy z wprowadzeniem się w stan odprężenia mogą być nieusatysfakcjonowane osiąganymi wynikami. Zdarza się także, że uczący się są... zbyt zrelaksowani i po prostu zapadają w sen podczas sensów powtarzania materiału. Wydaje się więc, że SITA Learning System nie jest dla wszystkich. Jeżeli jednak potrafimy sami wprowadzać się w stan relaksu, jesteśmy nastawieni przede wszystkim na naukę komunikacji w danym języku, a mniejszą wagę przykładamy do gramatyki – może okazać się to system stworzony dla nas. Na całym świecie SITA ma wielu zadowolonych klientów, także w Polsce osiągnęła dobrą pozycję na rynku. Na pewno warto się zapoznać z tym systemem przy wyborze szkoły językowej.