Metoda Total Immersion

Zobacz także: szkolenia -

Waga znajomości języków obcych na naszym rynku pracy jest ogromna. Stąd też rynek zapewnia nam szkoły, metody i kursy tego typu nauki. Różne metody uczenia się języków obcych dostosowane są do potrzeb konkretnych klientów.

W dzisiejszych czasach często "czas to pieniądz", więc metoda, którą zaraz opiszemy, może zainteresować tych, którzy oczekują wyników szybko, a nawet bardzo szybko. Metoda Total Immersion, czyli z angielskiego "Całkowite Zanurzenie" działa dokładnie tak, jak się nazywa. Jest to niezwykle intensywny kurs, w czasie którego uczący się odbywają aż dwanaście lekcji dziennie (od 8.00 do 17.00), w dodatku wszystkie odbywają się całkowicie w języku, którego chcemy się nauczyć. Zresztą nie tylko podczas zajęć, ale także na przerwach i posiłkach uczniowie posługują się językiem obcym.

Taki stały kontakt z językiem, lekcje nastawione na dużą ilość konwersacji, powoduje iż nauka jest niezwykle efektywna i, na czym często nam zależy, szybka. Ważnym czynnikiem w Total Immersion jest fakt, że poznajemy nie tylko język danego kraju, ale także jego kulturę, tradycję. Ponadto kurs wyrabia w uczniach także sposoby "omijania" nieznanych fraz zamiennikami, a także włączania w konwersację mimiki twarzy, gestykulacji, jeżeli jest to potrzebne. Pozwala to, w przypadku wizyty, szybko odnaleźć się, nie tylko na polu językowym. Taki jest też cel kursu - odtworzenie warunków przebywania w obcojęzycznym kraju.

Ktokolwiek spędził nieco więcej czasu za granicą wie, że człowiek nigdy tak szybko nie uczy się języka, jak w sytuacji gdy zmuszony jest nim posługiwać się na co dzień. Może między innymi dlatego metoda "Całkowitego Zanurzenia" jest często wybierana przez osoby, które w bliski planach mają wyjazd za granicę do pracy lub na wymianę studencką czy uczniowską. Taki, bardzo intensywny, kurs trwa (w zależności od potrzeb) od jednego do nawet sześciu tygodni. Jednak nie jest to tania przyjemność. Poprzeczka cenowa na wysokości nawet ośmiu tysięcy złotych za tydzień może być dla wielu nie do przeskoczenia. To wysoka cena, jednak badania potwierdzają bardzo wysoką skuteczność tej metody. Warto się więc zastanowić czy możemy wyceniać (a jeżeli tak, to na ile) naszą wiedzę i umiejętności, które będą procentować w przyszłości.