Metoda SuperMemo

Zobacz także: nieruchomości Olsztyn - przedszkola -

Nauka języków obcych nie musi wiązać się z kursami czy szkołami, czasami wystarczy dobra metoda, którą operować możemy sami, w zaciszu naszego domu. Jedną z takich właśnie metod jest SuperMemo.

Możemy, jako Polacy, czuć się dumni, bowiem to właśnie nasi rodacy Piotr Woźniak i Edward Jacek Gorzelańczyk opracowali ją w 1985 roku. Metoda ta opiera się o wiedzę, paradoksalnie, na temat zapominania. Wszystkie informacje, które przyswajamy prędzej czy później opuszczą naszą pamięć. Dzieje się to zgodnie z tak zwaną "krzywą zapominania" – im większy odstęp czasu od przyjęcia informacji tym większy procentowy ubytek wiedzy w naszej pamięci.

Zauważywszy to, naukowcy wpadli na, genialny w swojej prostocie, pomysł przedłużenia obecności informacji w pamięci poprzez system przypominania. W zasadzie chodzi tu o powtarzanie informacji (bowiem nie musi być to nauka języka obcego, chociaż i w tej dziedzinie metoda sprawdza się znakomicie) zanim procent "zapomnienia" dojdzie do punktu, z którego trudno byłoby odtworzyć wiedzę. Dzięki temu zabiegowi tworzone są tzw. trwałe ślady pamięciowe, a czas zapominania wydłuża się. Dla każdego rodzaju wiedzy (w zależności od dziedziny, ilości materiału itp.) krzywa zapominania jest inna, dlatego przed rozpoczęciem nauki z pomocą systemu SuperMemo należy ją ustalić.

Metoda połączona jest ze specjalnymi algorytmami i programami komputerowymi, które nie tylko ułatwiają systematyczność (przypomnienia), ale także poszerzają nauczany materiał o przydatne multimedia (kiedyś były to, na przykład, taśmy z wymową konkretnych słówek, dzisiaj wykorzystywane są także filmy na portalu YouTube). Badania potwierdzają, że prawidłowo stosowana metoda SuperMemo daje zadziwiająco wręcz dobre wyniki. Przy poświęconych dziesięciu-dwudziestu minutach dziennie w ciągu miesiąca można opanować podstawowe słownictwo, formy gramatyczne i związki frazeologiczne obcego języka (około trzy tysiące pojedynczych informacji). Oczywiście istnieje wiele "podróbek" tego systemu, bazujących na podobnych założeniach. Ostatnia oficjalna wersja (system jest ciągle poprawiany i dopracowywany) to już piętnasta odsłona, a wydana została w 2011 roku.

SuperMemo jawi się jako doskonałe rozwiązanie dla chcących pracować nad językiem w domu, nie mających zbyt wiele wolnego czasu lub nie posiadających dużych środków finansowych, które mogliby przeznaczyć na kurs. Problemem pozostaje systematyczność i sumienność, której nikt nie będzie od nas wymagał. Sami musimy pilnować tego, by "wyciągnąć" z nauki z systemem jak najwięcej.