Metoda Colina Rose

Zobacz także:

Jedną z nowszych technik nauki języków obcych jest metoda Colina Rose. Opiera się ona na współczesnych odkryciach dotyczących funkcjonowania mózgu oraz psychologii uczenia się.

Podczas jej stosowania angażowane są wszystkie zmysły równocześnie, co sprawia, że nauka języków staje się skuteczna i bardzo szybka. Przyswajanie obcego języka przychodzi nam łatwo i jest tak naturalne jak poznawanie naszego ojczystego języka wtedy, gdy byliśmy dziećmi.

Zajęcia, w których wykorzystuje się metodę Colina Rose organizuje się dla małych grup. Odbywają się one raz w tygodniu i zajmują zaledwie godzinę. Ponadto każdego kursanta obowiązuje również cotygodniowe 2,5 godziny nauki własnej na portalu internetowym.

Największą zaletą tej metody jest szybkość przyswajania sobie nowego języka. Stosując tradycyjne techniki nauczania, możemy osiągnąć efekt łatwego posługiwania się językiem obcym w mowie i piśmie dopiero po 3 latach. Natomiast dzięki metodzie Colina Rose już po pół roku nauki osiągamy „pierwszą samodzielność językową”. Ponadto metoda ta gwarantuje także bezstresowość, skuteczność i wymaga niewielkiej ilości czasu poświęconego na naukę. Przyspieszone uczenie się nowego języka opiera się na wbudowanym integralnym mechanizmie powtarzania, który pozwoli na zwielokrotnienie ilości zapamiętanego materiału.

Najważniejszą różnicą, która wyróżnia metodę Colina Rose na tle tradycyjnych technik nauczania języka obcego jest polisensoryczność. Oznacza to, że podczas jej stosowania w grupie lub na platformie internetowej angażuje się wszystkie zmysły oraz kanały percepcji, czyli wzrok, słuch, emocje, mowę, ruch ciała. Jest to podobny sposób nauki do tego, który stosują dzieci, ucząc się rodzimego języka. Dlatego też przyswajanie np. języka angielskiego przez kursantów przychodzi im z łatwością i w sposób całkowicie naturalny.

Tę polisensoryczną metodę opracował brytyjski psycholog – Colin Rose. Jego program efektywnej nauki (tzw. uczenie się całą powierzchnią mózgu) stosowany jest przez 45% szkół w Wielkiej Brytanii oraz największe korporacje. Sprawdza się on niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy wcześniejszych doświadczeń językowych.

Metoda Colina Rose polecana jest osobom dorosłym, które ukończyły 14 rok życia. Najbardziej zadowoleni z niej będą przekonani o swojej niemożności nauczenia się języka obcego kursanci. Łatwość, wysoka skuteczność i szybkość nauki na pewno przełamią w nich wewnętrzną barierę i przekonają się, że przyswajanie języka obcego wcale nie musi być trudne.