Metoda PQ4R

Zobacz także: przedszkole - odszkodowania Szczecin -

W szerokiej puli systemów i metod nauki języków obcych znajdują się także takie, które nie odnoszą się tylko do poznawania nowych języków, ale mogą mieć też szersze zastosowanie. Dzięki nim także przyswajanie informacji z innych dziedzin, w znanym nam języku, staje się łatwiejsze, a sama nauka bardziej efektywna.

Jedną z takich jest enigmatycznie nazwana metoda PQ4R. Opracowana przez psychologów Thomasa i Robinsona, metoda ta przeznaczona jest do uczenia się wszelkich obszernych materiałów. Jej nazwa to w istocie skrót złożony z pierwszych liter sześciu kroków, które musimy wykonać by przyswoić sobie wiedzę. Pierwszym z nich jest "zapowiedź" (z angielskiego "preview", stąd litera "P") czyli wstępne oględziny materiału. Na tym etapie nie zagłębiamy się dokładnie w szczegóły, raczej "omiatamy" go wzrokiem, szacujemy ilość interesujących nas informacji. Drugi etap to "pytanie" ("question") – samemu zadając pytania do tekstu nie tylko przygotowujemy się na ewentualny test, sprawdzian naszej wiedzy, ale także już zaczynamy utrwalać najważniejsze jego punkty. Poza tym dużo efektywniejsza będzie nauka, gdy dokładnie dowiemy się czego chcemy się dowiedzieć, co jest dla nas istotne.

Następnie przechodzimy do czterech punktów "R". "Reading" czyli "czytanie" właściwie jest zrozumiałe samo przez się. Jednak przeczytanie tekstu już po sformowaniu pytań sprawi, że bardziej skupimy się na najważniejszych punktach. "Reflect" czyli "rozmyślanie" może być najtrudniejszym etapem. To tutaj poznana wiedza, poprzez "przetrawianie" jej w naszej głowie przeniesie się do pamięci długotrwałej. Proces ten może (w zależności od materiału) trwać nawet kilka godzin, a wyniki musimy ocenić sami. "Recite" czyli "deklamowanie", bo tak nazywa się kolejny etap wymaga od nas przeczytania na głos (to bardzo ważne) swoich notatek z tekstu, ewentualnie podkreślonych przez nas wcześniej jego fragmentów.

Słuchanie własnego głosu powtarzającego ważne informacje pozwala na jeszcze lepsze zapamiętanie go oraz wyrobienie sobie skojarzeń przydatnych w późniejszym zastosowaniu wiedzy. Ostatni etap to "review", "przegląd". Można nazwać to naszym osobistym testem przyswojonej wiedzy. Wtedy bez pomocy materiału czy sporządzonych notatek próbujemy sami "przepytać" się z uzyskanych informacji. Dzięki temu wyłapiemy te fragmenty, które sprawiają nam problem, a już opanowane będą się utrwalały.

Metoda ta jest bardzo skuteczna tylko w wypadku rzetelnego stosowania wszystkich punktów, jest więc przeznaczona dla osób sumiennych, o wysokim stopniu samodyscypliny. Jej plusem jest niewątpliwie to, że nie potrzebujemy do pomocy nikogo innego.